Düğme Baharı

Çocukluk aklı belki, şekere benziyor diye rengarenk düğme gördük mü eminim bir çoğumuz dayanamazdık.
“Düğme” hiç bir zaman 2 yakayı birleştiren bir aracı olmadı; sanki olmazsa bir şeyler yarım kalmış gibi, son dokunuş ve tamamlayıcıydı.
Güzel ve kaliteli düğme kavramıma Türkiye’nin en büyük ve prestijli düğme üreticisi “Form Düğme” @formdugme ile “doğal düğme” yi de ekledim 1 sene önce. İş yerinizin sokağında böyle bir düğme mağazası olsa siz ne yaparsınız; öğle aralarında önünden geçerken girer girer düğmelere bakar mısınız?
#tubagun düğmeli kolye, baka baka, hissede hissede çıktı ortaya. Form Düğme’nin parekende satış portalı @dugmemcom ve üreten insanlar ile #tubagun düğmeli kolyesi yaptık, en doğal düğmelerin içeriklerini daha ayrıntılı dinledik.
Mesela  boynumdakini  gece 12’de “Korozo” düğmelerden yaptım.

 

En “Doğal” düğmelere artık www.dugmem.com ile kolaylıkla ulaşabileceğiz.

Korozo düğme : Palmiye ağaçlarının çekirdeğinden üretiliyor, daha sonra boyanıp, spreyleniyor. Harika değil mi?

Kullanım alanı: Hırkalar, etekler ve renkli takılar yapmak için kullanılabilir.  Genel olarak en sevdiğim düğme  sanırım korozo.

Boynuz Düğme: Hindistan’da tüketim amaçlı yetiştirilip kesilen bufalo ve ineklerin kullanılmayan boynuzları özel izin ile “hiç bir hayvan katledilmeden”  üretilmektedir. Üretim sonrasında, özel izin belgeleri ile Türkiye’ye girişi yapılıyor.

Kullanım alanı: Blazer ceket, trenchcoat ve kabanlarda kullanımı yaygın ve şıktır. Mesela aldığım bir çok ürünün düğmesini Form Düğme’den aldıklarımla değiştiriyorum. Doğallık önemli:)

Sedef Düğme:  TROCAS, MOP, AGOYA, RIVER vs. cins deniz kabukları çevre koruma standartlarına uygun olarak toplanıyor ve farklı kalınlık ve boylarda sedef düğmeler üretiliyor.

Kullanım alanı: Şık gömlek ve bluzler de sıklıkla kullanılır. İnce triko hırka ve kazaklarda kullanıldığında farklı bir aksesuara ihtiyaç duymazsınız.

Kokonat Düğme: Hindistan cevizi kabuğu olan kokonat, genellikle doğal görünümü korunarak düğme şekline getirildiğinden, düğmeler arasında en organik görüntüye sahip olandır.

Kullanım alanı: Toka, etiket ve elçik amaçlı kullanılırken; doğal görüntüsü nedeniyle takı yapımında ve hırkalarda kullanılabilir.

Metal düğme: Blazer ceketlerin olmazsa olmazıdır.

Deri Düğme: %100 deri malzemeden üretilen düğmeler, deri ceketlerin tamamlayıcısıdır.

Tahta Düğme: Doğal renkli, üzerine lazer ile desenler yapılarak farklı tarzlarda üretiliyor. Ancak en güzeli sanırım saf hali.

 Kullanım alanı:  Hırka, etek, pantolon

Kemik Düğme: Hindistan’da tüketim amaçlı yetiştirilip kesilen bufalo ve ineklerin kullanılmayan kemikleri özel izin ile “hiç bir hayvan katledilmeden”  üretilmektedir. Üretim sonrasında, özel izin belgeleri ile Türkiye’ye girişi yapılıyor.

Kullanım alanı: Blazer ceket, trenchcoat ve kabanlarda kullanımı yaygındır.

Bakalit düğme: Bakalit, yoğunluğu düşük; mekanik özellikleri iyi; elektrik direnci çok yüksek; su, nem ve çözücülere dayanıklı; 205°C’ ye kadar ısıdan etkilenmeyen; yanmayan; sert ve kırılgan bir plastiktir. Boynuz ve kemik düğmeye göre daha az maliyetlidir.

 Kullanım alanı: Blazer ceket, trenchcoat ve kabanlarda kullanımı yaygındır.

Kemik, korozo, pamuk düğmelerden #tubagun kolye yapımı:

 

Katılan, katılamasa da yanımızda olan herkese çok teşekkür ederiz…

@hobidusleri, @lacintenel, @sudanseyler_atolyesi, @ciiden, @ahuozdemir, @merveunl, @elmasckr, @tulinalbayrak.

İlgini çekebilir

Yorum Yapın