Doğal Bakalit Düğmeli Keten Elbise

Yaz geliyor…

Özellikle biz kadınlar yazın tek parça elbiseyi, hem ferahlık hem de rahat kombinlenmesi açısından çok tercih ediyoruz. Bu yaz için yep yeni bir tubagun tasarımı: Bakalit Düğmeli Keten elbise.

En doğal düğme kullanılarak, en kaliteli keten kumaş ile doğru biçki ve özenli dikim ile yapacağınız her çalışmanın kusursuz olması imkansızdır.

Bakalit düğme: Bakalit, yoğunluğu düşük; mekanik özellikleri iyi; elektrik direnci çok yüksek; su, nem ve çözücülere dayanıklı; 205°C’ ye kadar ısıdan etkilenmeyen; yanmayan; sert ve kırılgan bir plastiktir. Boynuz ve kemik düğmeye göre daha az maliyetlidir. Isıya dayanıklılığı nedeniyle özellikle askeri giysilerde sıklıkla kullanılır.

 Kullanım alanı: Blazer ceket, trenchcoat ve kabanlarda kullanımı yaygındır.

En doğal düğmeleri nerde bulursunuzun cevabı ise www.dugmem.com 

Elbisede kullanılan temel gömlek kalıbını buradan indirebilirsiniz.

 • Öncelikli olarak, kalıbı indirip bir yapıştırıcı yardımı ile birleştiriniz.
 • Oluşturduğunuz kalıbı bedenize uygun işaretlerden kesiniz.
 • Bu elbise için en ideal kumaş KETEN olacaktır. 2 metre kumaş yeterlidir.
 • Kumaşınızı ters olarak katlayarak, ön ve arka parçaları yerleştiriniz. Arka parça kumaş katında olmalıdır.
 • Ön parçada düğme patı yapılacağından kumaş kenarından biçki yapılmalıdır.
 • Kalıbın sadece kol ve beden kısmını kullanacağız. Bedende bulunan ön ve arka pensleri iptal ediyoruz. Yani sadece temel bir kalıp olarak kullanıyoruz.
 • Boy olarak arzu ettiğiniz kadar uzatabilirsiniz; bel hizanızdan hafif bir çan kesim ile bilek boyunuza kadar (55-65 cm) bir cetvel yardımı ile uzatınız.
 • Ön biçkiyi yaparken düğme patını işaretleyiniz.
 • Ön biçkiyi tamamladıktan sonra, düğme patının 5 cm’lik kısmına uygun boydan boya telayı ütü ile yapıştırıp, katlayınız.
 •  BERNINA B5 serisi dikiş makinesinde dikim yapılmış düz ayak, tek ve çift iğne kullanılmıştır.
 • Tüm elbise düz dikiş ile dikilerek dikiş kenarları Bernette B44 Funlock Overlock Makinesi ile temizlenmiştir. Kol ağzı ve etek ucu bastırılmadan önce overlock geçilmiştir.

Elbise için kullanılan kalıpta yer alan yaka iptal edilerek, yaka kısmı overlock ile temizlenmiş, sonrasında 0,5 cm içe katlanarak çift iğne ile dikiş geçilmiştir.

 

Düğme patının dilerseniz dikişsiz bırakabileceğiniz gibi, çift dikiş yaparak şık bir görüntü oluşturabilirsiniz.

 

Elbiseye biraz hareket katmak iyi olacaktır. Aynı kumaştan çift dikiş ile dikeceğiniz bir kemer ile feminen bir görüntü oluşturulabilir.

 

Kol ağızları ve etek ucu overlock ile temizlenerek  3 cm kıvrılıp, çift dikiş  etek ve kol uçları bastırılır.

 

Nasıl giyersiniz? Haftasonu beyaz bir sneakers ile, hafta içi içe giderken kalın topuklu deri bir topuklu ayakkabı ile şık bir look oluşturabilirsiniz. Tabiki çantanız, gözlüğünüz, saçınız ve makyajınızda elbiseyi tamamlamalıdır.

 

 

İlgini çekebilir

Yorum Yapın